20.10.2016

«Ходиш по колу. Все, що тобі потрібно – першим повернутися додому»

 

Його порівнюють із Мартіном Лютером Кінгом та Махатмою Ганді. Він є символом боротьби кримськотатарського народу за свободу. Все, чого він прагне – повернути своєму народові землю, на якій він жив. Мустафа Джемілєв.

У кінотеатрі «Київ» відбувся прес-показ документальної стрічки режисера Ахмеда Сарихаліла «Мустафа» про лідера кримськотатарського народу – Мустафу Джемілєва.

Фільм вдало поєднує архівні хроніки, образотворче мистецтво у вигляді зворушливих полотен, інтерв’ю з ключовими постатями, проведене Вахтангом Кіпіані та фрагменти художнього ігрового кіно, в яких образ молодого Джемілєва втілив Максим Пасічник. Для Максима, до речі, це була перша акторська робота, адже він працює відеооператором. Та через неймовірну схожість з головним героєм він був обраний на кастинг і, врешті, затверджений на роль.

Ахмед Сарихаліл пояснює, як важко було візуально показати цю історію, тому творці фільму вдалися до всіх можливих засобів. У якості художнього образу історії лідера була обрана настільна гра нарди. Так само як і в нардах, у житті Мустафи Джемілєва головною метою було повернути свій народ додому. І кожен наступний хід гравця визначається випадковим та іноді неочікуваним результатом кидку гральних костей долі.

Стрічка розпочинається спогадами про депортацію кримських татар, час, коли герою стрічки було дев’ять місяців, – важливою і водночас трагічною подією для народу, очолити який судилося Мустафі Джемілєву. З того часу його боротьба за свободу Криму не припиняється до цього часу. Фільм охоплює ключові події життя Джемілєва з 1949-го по 2015 рік.

Після кінопоказу відбулася прес-конференція із творцями фільму.

«Я не збирався робити пропагандистське кіно і старався уникати оцінок, – поганий герой чи хороший, а просто хотів розказати, що персонаж робив і як у цьому був задіяний народ, дати можливість глядачу додумати і зробити власні висновки», – наголосив режисер Ахмед Сарихаліл.

За словами продюсера Таміли Ташевої, показ фільму «Мустафа» планується на фестивалях «Берлінале» та «Санденс».

«На українських телеканалах фільм планується показати у травні до річниці депортації кримськотатарського народу. Також стрічку можна буде побачити на окупованій території Криму – через супутник», – наголосила вона.

Офіційна прем’єра фільму відбудеться завтра, 28-го жовтня у кінотеатрі «Київ».